Magashegyi Osztály

Osztályelnök: Jónás István

Magashegyeknek általában az 1500 méteres magasság feletti hegyeket nevezzük. Amikor a havasi legelőkre kiérve elhagyjuk az erdőhatárt, és az elterülő gyalogfenyők már nem akadályozzák a kilátást, akkor tárul ki előttünk a magas hegyek világa, a növényhatár feletti sziklacsúcsok, még feljebb a hóborította hegyormok birodalma.

Hazánkban ilyen helyek nincsenek. A Magas Tátra, a Trigláv-csoport, az Alpok legközelebbi vonulatai egyaránt legalább 500 kilométer távolságra vannak Pécstől. A számunkra szokatlan körülmények különleges élményt ígérnek, egyben veszélyeket is rejtegetnek.

Az alábbi honlapokon lehet tájékozódni a magashegyi túrázás sajátosságairól:

http://www.fsz.bme.hu/mtsz/szakmai/sajhat.htm

http://www.vandor69.eoldal.hu/cikkek/terep-trapp/a-kutyasetaltatastol-a-magashegyi-turazasig.html

A magashegyjárást az különbözteti meg a hegymászástól, hogy a hegymászásnál sokkal több technikai eszközre van szükség, és a kezek intenzív használatára van szükség az előrehaladás érdekében. A hegymászó-ismeretek nagyon hasznosak lehetnek a magashegyi túrázók számára is, ezek a Magyar Hegymászó Oktatók Egyesülete tanfolyamain sajátíthatók el:

http://www.mahoe.hu/

A hegymászás gazdag pécsi hagyományai a második világháborút követően megszakadtak. Csak a 70-es évek elején szerveződött újra a hegymászó-élet, elsősorban a POEÜ és a Vörös Meteor természetjáróinak aktív közreműködésével. Az akkor kialakult mag – folyamatosan kiegészülve új tagokkal – évtizedek óta összeszokott csapatot alkot. Évente csak néhány alkalommal van lehetőségünk arra, hogy távolabbi vidékekre is ellátogassunk. Tevékenységünk elsősorban szűkebb környezetünkhöz, a Mecsekhez, Zselichez kötődik. A túrák mellett intenzíven bekapcsolódunk a Munka Osztály forrástisztító és forrásfeltáró tevékenységébe.

 

A Magashegyi Osztály 2011-es túratervei:

Zobákpuszta – Hidasi völgy – Barna kő – Szöge hegy – Zobákpuszta

Boda – Jakab-hegy – Patacs

Nagymáté, Fekete István tanösvény

Kakasmandikó túra: Terecseny – Bőszénfa

Kockás liliom túra Matty környékén

Bazsarozé-túra: Árpádtető – Hosszúhetény

Orfű – Magyarhertelend – Bános

Ibafa – Gyűrűfű

Kárász – Magyaregregy

Papuk Jankovac – Velika

Kárpátalja: Máramarosi havasok

 

Túrabeszámolók

Zobákpuszta – Hidasi-völgy – Barna kő – Szöge-hegy – Zobákpuszta (2011-01 08 Zobákpuszta)

Boda – Jakab hegy – Patacs (2011-02-05 Boda)

Nagymáté, Fekete István tanösvény (2011-03-05 Nagymáté)

Zobákpuszta – Hidasi völgy – Betyártanya – Csengő hegy – Zobákpuszta (2010-01-02 Zobákpuszta)

Abaliget – Nyáras-völgy – Balog-fája – Ordas-tanya – Jakab-hegy – Remete-rét –

Dömörkapu (2010-02-06 Abaliget)

Misina-tető – Vágotpuszta – Mandulás (2010-03-14 Vágotpuszta)

Kakasmandikó túra Sas-rét – Bőszénfa – Sasrét (2010-03-28 Sasrét)

Bazsarozé túra Hosszúhetény – Püspökszentlászló – Ferenc-kápolna – Vörös-part –

Zengő-Hosszúhetény (2010-04-10 Hosszúhetény)

Hetvehely – Kán – Nagymáté – Bakóca – Kishajmás (2010-04-26 Hetvehely-Kishajmás)

Fehérkúti majális Orfű – Lóri völgy – Erdei-kereszt – Fehérkút (2010-05-01 Orfű)

Kopácsi rét (2010-06-12 Kopács)

Szlovák Paradicsom, Magas Tátra (2010-07-03-10 Szlovák Paradicsom)

Papuk (2010-10-09 Papuk)

Hosszúhetény – Hársastelep – Hársas forrás – Vasasi árok – Somogy (2010-10-23Somogy)

Árpádtető – Püspökszentlászló – Mecseknádasd (2010-11-13SkóciaiSzM)

Mikulás túra Sikonda – Cifra-malom – Jószerencsét-vadászház – Meleg-mány – Fehérkút
(2010-12-04Fehérkút)

Hosszúhetény – Zengő – Püspökszentlászló – Hosszúhetény (2010-12-30Zengő)

Hetvehely – Kán – Nagymáté – Bakóca – Kishajmás (2010-04-26)

Svájc (2010-09-17-24)

 

Kategória: Magashegyi Osztály

Hírek