Beszámoló a Horvát Adolf Olivér emléktúráról
A Dél-Dunántúli Közlekedési Központ által biztosított külön busszal utaztunk a Remete-rétig, melyet a Mecsek Egyesület túrázóinak biztosítottak. A másodrészjáraton kényelmesen elfértünk, mivel ezen csak mi utaztunk, a többi utast a menetrend szerinti járat vitte. Köszönjük a volánnak a különjáratot. A Remete-réten gyülekeztünk, ahol Gayer Éva ismertette a nap programját, én pedig az egyesület aktuális teendőiről tájékoztattam a tagtársakat és a résztvevőket.
Többen jelezték, hogy támogatnák máriakéméndi angyalok felújítását, és ezúttal 7000 Ft. jött össze. A 125 éves Mecsek Egyesület régen is közadakozásból építette fel a nagy kilátókat, pihenőhelyeket és egyéb létesítményeket. Ezúton is köszönjük az adományokat, melynek eddigi eredménye és adományok listája itt olvasható: http://baranyaidombsag.ucoz.hu/index/0-25
34 fővel indultunk el a kerékpárúton Orfű irányába. A Z+ jelzésű ösvényen, a Róka úton haladtunk a szép tavaszi medvehagymás erdőben. Rengeteg tavaszi virág nyílik már, többek között a hóvirág, ibolya, kankalin, csillagvirág, májvirág, illatos hunyor, stb. Útközben egy nagy töbröt is felfedeztünk, majd a Nagy-kaszálóról szép panoráma tárult elénk. A távolban az orfűi Balázs-hegy is szépen látszott. A volt Cinke tanya emlékkövét és a tavaly épült új esőbeállót a kék rom jelzésen közelítettük meg. Itt hosszabb pihenőt tartottunk és elfogyasztottuk a szendvicseinket. Éva mesélt a 4 barátról, köztük Csokonay Sándorról, aki a mecseki források építője volt. Még a kék sáv jelzés előtt érdekes jelenséget figyeltünk meg. Egy kb. 10 m átmérőjű szabályos kör alakú területen nem nő medvehagyma. Nem tudtunk, vajon mi okozta ezt a jelenséget, mi van itt a föld alatt, ami miatt nem nő növényzet. A kék sáv jelzés mentén megmutattam a résztvevőknek az egykori mészkemence maradványait, ami legalább 200 éves, de már régen nem égettek itt meszet. Az út kereszteződésében értük el a Farda-keresztet, ahol sok találgatás volt, hogy kinek az emlékére állíthatta a doktor úr. A kis feliratból ítélveegy közeli hozzátartozójának állíthatott emléket. Innen a zöld háromszög jelzésen csorogtunk le a Horvát Adolf Olivér emlékkőhöz, melyet 9 éve állított egyesületünk. Emlékező pillanatok következtek, és elhelyeztük az emlékkőnél a koszorút, a Mecsek Egyesület nemzeti színű szalagjával. Éva ismertette Olivér bácsi élettörténetét, kiemelve belőle a legfontosabb mozzanatokat, rangokat, elismeréseket. Személye, hite és világlátása mindannyiunk számára követendő példa lehet. Innen egyenesen lefelé mentünk, és még volt időnk, hogy betérjünk az új forrástáblával ellátott Kancsal-forráshoz, aminek megkóstolhattuk kellemes, tiszta vizét. Sajnos ennek a forrásnak a tábláját is pótolni kellett, mert a tavalyi évben egy a közelben lakó nehéz sorsú fiatalember kétszer is visszajött mire ki tudta szedni a táblát, melyet eltulajdonított és pénzzé tett. Egyesületünk Munka Osztálya folyamatosan figyeli az emlékhelyek és források állapotát, így nem kellett sokat várni, hogy ismét legyen táblája a forrásnak. Túránkat a Mecsekszentkúti buszfordulóban fejeztük be, ahonnan helyijárattal utazhattunk vissza városunkba. Köszönjük Gayer Évának a túrára való felkészülést és a vezetést.
Biki Endre Gábor