Március 2-án elindult a Mecsek Egyesület által meghirdetett SÁRGA túraútvonal bejárása a Baranyai-dombságban. A Kátolytól Szekszárdig húzódó körülbelül 140 kilométernyi út 10 alkalomra lett felosztva. Ennek első felvonása volt a Kátolyi elágazás – Kisnyárád szakasz.
A reggeli könnyed eső sem riasztotta el azt a 82 embert, akik a Kátolyi elágazásnál induló túrára összegyűlt. A legtöbben Pécsről jöttek, de érkeztek Bajáról, Komlóról, Szederkényből, Máriakéméndről, Somberekről, Babarcról és még több környékbeli településről is. A résztvevők közül jelenleg 50 fő indult úgy útnak, hogy tervezi a sárga túra vándorlás valamennyi szakaszának teljesítését, ők az induláskor megkapták az igazolófüzetet.
Itt a rövid túraismertető után, kb. 10.15-kor, kellemes időben elindultunk Liptód felé a Ruzsek-kereszt, majd Váralja érintésével. Utóbbi helyszínünk után máris akadályba ütköztünk, ugyanis az utunkat vízátfolyás nehezítette, de faágak segítségével sikerült „áthidalni” ezt a problémát. Az apró izgalmak után végighaladtunk a Liptódpusztai-völgyben, majd a nagy létszám miatt már az István-kút előtt tartottunk egy rövid pihenőt. (Sejtve, a kút előtti saras, vizes területet.)
A szünet után megtekintettük a hajdani Liptódpusztai gazdaság vízellátását szolgáló István-kutat, majd következett a nap legnagyobb szintemelkedése. Ez nem jelentett problémát, mivel minden résztvevő tudta, hogy ezután már Liptód következik, ahol a meghirdetett pálinkakóstolóra is sor került. Liptódon, ahol már a távunk felét is elértük, a helyi önkormányzat biztosította számunkra a mosdókat és helyet az ebédszünethez. Sor került a várva várt kóstolóra is, amit Biki Endre biztosított 3 fajta pálinkával. Ezután lehetőség volt a helyi r.k. templom megtekintésére is, ahol Markesz István mesélte el röviden az épület történetét. Mivel Liptódról a kora délután folyamán volt lehetőség busszal hazautazni, így 15-20 fő itt maradt.
A maradék túrázókkal folytattuk az utunkat Kisnyárádra. Az Erdősmároki-tavak, és a Barics mellett már kissé szeles időben haladtunk a Keresztelő Szent János-kápolnáig. A kápolnáról és a Csoda-kútról szóló rövid ismertető után belülről is megtekinthettük a zarándokhelyet. Túránk utolsó kilométerei már Kisnyárádra vezettek bennünket. Egy emelkedő után, a Szent Apollónia képoszlop, (mely a fogorvosok és fogfájósok védőszentje) mellett elhaladó szurdokban érkeztünk meg a Kisnyárádra. Mivel a betervezett buszjáratig még maradt egy kis idő, így lehetőség volt még a helyi Kálvária-domb megtekintésére is. Köszönöm a részvételt, és az első vezetett túrámra vonatkozó véleményeket, tanácsokat!
Markesz Gergely, önkéntes túravezető